V Provence se nachází nejstarší biograf na světě

Do malého přímořského městečka La Ciotat byste nejspíš za normálních okolností nezavítali. Přesto sem každý rok proudí desetitisíce turistů z celého světa. Ptáte se proč? Tohle malé městečko na jihu Francie je totiž z historického hlediska velmi podstatné. Zrodila se zde totiž moderní kinematografie.

Možná už jste slyšeli historku o tom, jak probíhala projekce historicky prvního filmu v biografu. Ano, jedná se o slavný asi minutu dlouhý záznam vlaku, který vjížděl do nádraží právě ve městě La Ciotat. Tehdy se lidé posadili do promítacího sálu a vlastně pořádně ani netušili, co v dalších minutách uvidí. A už vůbec si neuvědomovali, že by mohli být přítomni u něčeho tak významného, jako je právě zrod moderní kinematografie, která je s námi dodnes.

Tehdejší diváci u snímku trnuli hrůzou, protože záběr lokomotivy přijíždějící do stanice v nich budil opravdový respekt. Vše vypadalo tak reálně, že mnoho z nich dokonce ze sálu utíkalo, protože si mysleli, že se na ně řídí skutečná lokomotiva. Ačkoliv nám tohle v dnešní době může připadat směšné, vezměte v potaz, že tehdy nikdo nic podobného neviděl a pro diváky to byl zcela nový zážitek.

Vše začali v roce 1895 bratři Auguste a Louis Lumiérové, když celou scénu natočili na svůj vlastnoručně vyrobený kinematograf (pokrok v oblasti kinematografie dokazuje už jen to, že v dnešní době už o tomto slově slyšel málokdo). Podle doložených záznamů tento film poprvé promítali 21. září 1895, nicméně spekuluje se o tom, že první projekce a samotná nahrávka může být ještě starší. Film mohl vzniknout už v roce 1894 a bratři jej mohli promítat při příležitosti Vánoc v témže roce.

I když datum vzniku a promítání historicky prvního filmu může být nejasné, jedno prvenství už tomuto malému městečku nikdo nevezme. Jedná se totiž o první město na světě, ve kterém byl zřízen historicky první stálý biograf na světě. Jedná se o biograf Eden Théâtrem který byl otevřen v roce 1896 a byl opravdu prvním stálým biografem. Původní budova prošla v posledních letech rozsáhlou rekonstrukcí a v roce 2013 byla znovu otevřena pro veřejnost (zejména tedy pro filmové nadšence). Do městečka proudí i řady filmařů, vznikly zde stovky snímků. Od reklam a propagačních videí přes opravdové filmy. Konají se zde i filmové festivaly.

Můžete sem samozřejmě zamířit i za odpočinkem, díky své přímořské poloze je La Ciotat velmi vhodné pro milovníky moře a krásných písčitých pláží.