Saint-Tropez není jen „četníkova“ stanice

port-372989_1280

Když už se zatouláte do Provence, neměli byste jej minout. Slavné Saint-Tropez. Ti, kteří jej nenavštívili jej znají alespoňz televize si dozajsita pamatují onu slavnou budovu četnické stanice. Městečko i přes fotogeničnost tohoto místa může nabídnout mnohé ostatní zajímavosti.

Saint-Tropez leží v départementu Var 44 km od stejně slavného Cannes. Součástí města je i vojenská pevnost, z dob, kdy ještě město bývalo rybářskou osadou.

Město si pro svou jedinečnou atmosféru oblíbili umělci po 2. světové válce. Záhy po umělcích začali na toto místo cestovat i turisté.

Město se nazývá podle svatého Tropeze, který byl podle legendy popraven za vlády císaře Nerona roku 65 v Pise. Jeho tělo se prý v kocábce dostalo až ke Sain-Tropez. V loďce prý podle pověsti cestovali i pes s kohoutem.

Zajímavá místa ve městě

Germanderie nationale – ano, je to ta slavná četnická stanice. V dnešní době je již nefunknční a vysoké vzrostlé stromy, které jsou před ní většinu turistů překvapí. Ve filmu totiž nejsou v záběru. Dalším zajímavým faktem vztahujícím se ke stanici je její umsítění nedaleko přístavu a autobusové zastávky. Je to tak strategické, že se vám nemůže stát, že byste ji minuli a kdyby přece, můžete jej navštívit při cestě zpátky na autobus, který tady jezdí kyvadlově mezi nedalekým kempem a Port-Grimaud, kterému se také říká malé Benátky. Je to systém uliček s kanály a malými pozemky na kterých jsou nalepené řadové domečky. Sytém mostů a uliček končívá na ostrově, kde je malebné náměstíčko. Na něm je možné v místním obchůdku něco nakoupit nebo jen tak na lavičce zalenošit. Nutno podotknout, že oblast se na noc uzamyká (jsou zde majetní residenti, kteří se bojí o svůj majetek) a koupat se zde taky nedá. Břehy jsou vysoké a pláž na koupání zde není – voda je také od lodí a provozu celkem nekoupatelná. To je důvod, proč na placu před malým domkem uvidíte často i bazén. Nedaleko odtud v kempu je pak písečná pláž.

Nejkrásnější pláží blízko Saint Tropez je Pampelone. Její břeh je lemován bílým pískem, který láká k poležení. Takže pokud hledáte klid a pohodu, můžete jí najít právě tady.

Muzeum de l’Annonciade – je muzeum malířství, které sídlí v kapli Zvěstování Panny Marie a založeno bylo roku 1922. Můžete v něm najít díla několika malířů a navázali na tvorbu Paula Signaca, které je ke společně tvorvě kolem roku 1892 do Saint-Tropez přizval. Muzeum se věnuje malířské skupině Nabis, pointilistům (např.P. Signac, G. Seurat), fauvismu a symbolismu. Lze v něm nalézt také sochy a dary, které muzeu nadšenci věnovali.

Určitě byste také neměli minout Citadelu – tedy hrad, který se nachází nad historickým přístavištěm. Jeho okolím vedou křivolaké uličky, které nabízejí mnoho romantických zákoutí, kde nemusíte najít ani živáčka, oproti miniaturnímu přístavu, kde kotví luxusní jachty a není prostor ani po nábřeží se projít. Tady zkuste odolat pokušení něco si koupit, protože ceny přímo na promenádě jsou většinou neadekvátně vysoké oproti cenám hlouběji ve městě.

Saint-Tropéz byste na cestě po Azurovém pobřeží vynechat neměli, stačí vám na jeho prohlídku jedno odpoledne. Nebo si můžete výlet rozdělit a podívat se i do francouzských „Benátek“, kam jezdí kyvadlový autobus za pár euro.