Provensálský styl

lavender-537864_640Francie nepřinesla jen dobré víno a kvalitní sýry, ale i nový styl pro tvorbu a zařízení interiéru. Jižní oblast Francie, známá především jako Provence (přímořská oblast pak je označována jako Azurové pobřeží) je charakteristická specifickým interiérovým designem. Tradice takto zařízených interiérů pochází až z období přelomu 18. a 19.stol. Vycházel z potřeby lidí na vesnicích, kteří si zařizovali své bydlení podle místních zdrojů a naprosto jinak než například v hlavním městě Francie Paříži.

Interiér ve francouzském venkovském stylu

A jak vlastně vypadá takový provensálský interiér? Typickým prvkem, který najdeme v každém takovém interiéru, je světlo. Přirozené světlo dopadající do místnosti bývá podpořeno světlými barvami použitými uvnitř pokoje. Typické je také využití přírodních materiálu. Například užití kamene či dřeva jako podlahové krytiny. Dřevo můžeme najít v celém interiéru i jako zdobící trámové stropní konstrukce, či několika křídlé okenice. Okenice jsou pro přímořské regiony tradiční a to nejen v oblasti Provence, ale i v jiných částech. Dřevěné okenice mají vícero využití, chrání v horkých dnech před přímým slunečním světlem a dělají tak pobyt v pokoji příjemným, v noci pak pomáhají udržet nakumulované teplo. Provensálský styl je tedy světlý, vzdušný a jednoduchý s důrazem na detail.

Barvy Provence

Barevnost interiéru se pohybuje také ve světlých tónech: bílá, světle žlutá, terakota, růžová, olivově zelená a levandulově fialová. Doplňujícími barvami pak mohou být tmavě mořsky modrá či žlutá – nesmí ale dominovat, využívají se spíše jako doplňující prvek. Jemným střídáním či kombinacemi snadno dosáhneme kýženého výsledku aniž bychom museli dlouze studovat postupy při zařizování provensálského interiéru.

Světlo z jižní Francie

Mysleli jste si, že na něčem tak banálním jako je světlo, nezáleží. Opak je ale pravdou. Světlo sice může vypadat jako něco na čem vlastně nezáleží, ale v prostoru celého interiéru může být také dominantou. Tím, že prostoru dopřejete velký závěsný lustr třeba i kovaný, vytvoříte krásného solitéra. Nástropní světlo s ozdobnými prvky ve formě kovové krajky, která při rozsvícení dělá na stěnách a stropě zajímavý vzor. Malou dřevěnou lucernou do které vložíte čajovou svíčku zútulníte zákoutí nebo poličku.

Doplňky

Spolu se základní barevností interiéru, bychom měli mít předem vymyšleno, jak budeme celek zařizovat a doplňky kombinovat. Stačí totiž pár správných prvků a moderní interiér rázem dostane nádech jižní Francie. Samozřejmě je rozdíl, zda zařizujeme ložnici nebo koupelnu. V každém případě doplňkem, který využijeme všude, jsou závěsy a záclony. Tady přichází prostor pro drobné květované vzory jež evokují francouzský budoár nebo proužky. Zajímavým oživením jsou pak stahovací prvky na závěsech ve formě tkanic, stuh nebo je můžete stáhnout obyčejnou stuhou se snítkou levandule. Textilem na oknech ale množství doplňků, které můžeme použít do interiéru, nekončí. Využití najdou i starší lněné ubrusy a látkové ubrousky, které můžete umístit na masivní starší stůl a rázem je vaše kuchyně tak trochu pronvesálská. Typické provensálské prostírání má ubrousky stočeny po stranách a bílý ubrus je uprostřed doplněn vázou s živými květinami. Při stolování pak nemůže chybět karafa s vodou.

Jste-li trochu ujetí na maličkosti, co se interiéru týká, nabízí současný trh nepřeberné množství francouzských doplňků. Tyto nezbytné maličkosti snadno postavíte prakticky kamkoliv a vašemu interiéru dodají kouzlo provence i jen na parapetu okna. Takovou drobností může být malovaný keramický talíř, který zavěsíte na dveře, bílá keramická mísa, do které před dveřmi zasadíte levanduli nebo ručně vyšívaný polštářek, který dáte na svůj gauč. Fantazii se meze nekladou. Krásným detailem může v kuchyni být pověšená měděná pánev nebo rendlík. Starožitná dekorace ve které vařily naše babičky – například bábovková forma – pověšená na zeď či na bílou dřevěnou poličku dostane své osobité kouzlo.

Provensálský exteriér

Nejen uvnitř můžete mít něco provensálského. Užití přírodních materiálu a dobře naolejovaného dřeva s patinou se nabízí i pro venkovní instalaci. Zahradní zákoutí bude o to příjemnější instalujete-li do něj kovovou lavičku. Kovaná lavička schovaná v takovém zákoutí může nabízet výhled do záhonu s levandulí. Vůně levandule vám pak pomůže se v myšlenkách přenést do přímořské teplé krajiny provesálského regionu. Nemáte zahradu? Stačí si vytvořit líbivé „provensálské“ zákoutí. Pár starých hliněných nádob osaďte levandulí, nebo do nich naaranžujte suché větvičky či umělé květy. Celé to můžete vyskládat na sebe nebo do truhlíku doplnit drobnými kamínky či vysokou trávou případně nějakou dekorací (ubrousková technika na dřevě, kovaný detail, „antická“cedulka apod.) dodá zákoutí šťávu.

Zvenku se nabízí ozdobit i okna – tak jak to známe – truhlíky. Provensálský styl dostanou vhodnou barevností či osázením francouzskými letničkami nebo přidáním doplňků. Stejnou službu nám udělá i zápraží domu. Na schody vedoucí ke vchodu vyskládejte různé květináče a nemusí být zrovna nové a krásně, právě to, že jsou použité, či vyšisované od sluníčka, jim dává jedinečnou patinu. Když mezi tyhle truhlíky a květináče umístíte kovovou konvičku s motivem levandule, už vám ve vašem zákoutí nic nemůže chybět. Typicky francouzské je pak posezení na odpočinek u kávy. I na tom nejnemožnějším místě najdete židličku a odkládací stoleček. Kovová židlička a mini stoleček, kde si dáte na zápraží kávu…není to krásná představa?

Provensálský styl není nic složitého a zvládne jej opravdu každý. Ať už vyndáte z půdy starý proutěný kufr po babičce, nebo natřete starý věšák na bílo a postavíte ho do kouta ke dveřím, každá taková maličkost dělaná s citem, oživí váš interiér a dá mu nádech jižní Francie. Nebojte se experimentovat. Provensálský styl nemá v podstatě žádná omezení a hodí se nejen do interiéru, ale i na zahradu.