Provensálský nábytek

Mezi základní kameny pro tvorbu provensálského nábytku patří inspirace místními komoditami jako je slunce, víno a všudypřítomná levandule. Slunce, které do interiéru dopadá jej zároveň celý prosvětluje a pomáhá tomu i světlý nátěr, který se na vybavení využívá. Typickým kouskem, který v žádné domácnosti v provensálském stylu nesmí chybět je velký oválný stůl se židlemi, nezbytné komody či příborníky. Nábytek je natřen světlými barvami v odstínech bílé, šedivé, světle zelené či světle levandulové. Natírá se povětšinou základ z masivního ořechového dřeva.

Nábytek pocházející z oblasti jižní Francie je oblíbený díky své patině. Povrchové poškození nábytku či odřeniny tady mají své kouzlo a nejsou opravovány. Poškozené části se jen nalakují přírodním průsvitným lakem, případně ponechají tak, aby byly přirozené. Provensálský nábytek je obdobou našeho českého venkovského, ale s využitím lokálních materiálů jižní Francie.

Provensálký solitér

Využitím masivního dřeva s jedinečnou kresbou získáme originál, který může náš interiér pozvednout a dát mu středomořský nádech. A právě takový kousek nám do interiéru stačí klidně jen jeden. Nezáleží na tom, jestli si pořídíte provensálský odkládací stoleček nebo celý příborník, tím, že ho postavíte na to správné místo, aby dominoval, na něj dostatečně upozorníte každého příchozího. Výběrem vhodných doplňků můžeme pak provensálskou atmosféru vykouzlit i za několik málo minut.

Hezké maličkosti

K nábytku neodmyslitelně patří i doplňky. Když dáte na příborník ještě dekorační tkanitu s vyšitou snítkou levandule, nebo levanduli živou či jinou drobnou dekoraci, ještě nábytek povýšíte. Nemusíte ale využít jen maličkostí, které se na nábytek pokládají, ale dekorovat i okolí. Ozdobit si v provensálském stylu můžete i okno nebo parapet. Okno přímo nabízí k umístění vázy či ozdobné sklenice do které můžete dát suché bylinky nebo vtipně naaranžovat nějakou roztomilou drobnost. Na okno pak snadno zavěsíte pytlíček s levandulí nebo sušené květiny, které rázem místnost zútulní a dopadající sluneční svit oknem bylinky zahřeje a uvolní jejich vůni do místnosti.

Samozřejmostí jsou drobné vyšívané dečky, které umístíte na stůl, komodu či je můžete naškrobit a zavěsit na stěny. Takový starofrancouzský způsobob dekorování stěn.

A pokud nejste nadšencem či milovníkem prosluněné Francie, podarujte něčím typicky provensálským někoho ve vašem okolí. Uděláte dotyčnému radost a zútulníte jeho bydlení. Nemusíte být ani milionářem, abyste si mohli francouzský provensálský nábytek pořídit, stačí obejít nějaké sběrné dvory nebo bazary a snadno tak získáte starý kousek, kterému můžete dát vzhled francouzské provenience vlastními silami.