Provence na zahradě

summer-still-life-779386_1920Máte rádi romantiku v interiéru vašeho domova a rádi byste si jí kousek donesli i ven na zahradu? Co zkusit předělat zákoutí zahrady nebo jen obyčejný vstup do domu v něco hezkého s nádechem jižní Francie?

Charakteristika provensálské zahrady

Tak jako v interiéru se očekává, že se budete cítit příjemně, stejně je to i se zahradou. Dost se liší od anglické a to tím, že zde namají rostliny svůj řád a pocit chaotičnosti dodávají zdánlivě nadivoko rozsázené květiny. V provensálské zahradě by neměla chybět ani vodní plocha (samozřejmě pokud na ní máte místo) ani koutek pro odpočinek. Relaxační zónu mohou představovat kovová křesílka na zápraží nebo dřevěný altánek se závěsy v rohu zahrady. Nemáte-li vůbec žádný prostor, stačí si jen pořídit vyšší podsedáky a vždy je mít při odchodu ven po ruce. Co se designu týká platí to samé co pro interiér – světlé barvy, nádech patiny, přírodní materiály a vzory. Můžete vlastně zopakovat výzdobu interiéru (třeba i některé prvky z kuchyně) venku. Je zde prostor pro drobné dekorace, snítky levandule nebo staré litinové mísy, vázy nebo konve. Každý zásah ruční práce je zde oceněn a dáváte tak zahradě a její tvorbě i kousek sebe. Můžete chodníčky olemovat přírodními kameny či vytvořit skalku nebo nechat bujné rákosí, aby udělalo část zahrady ještě tajemnějším. Každý z nás má jinou představu o tom, jak by měla taková zahrada vypadat. Dodržovat bysme měli jen některé pravidla:

• nelemovat travnaté a užitné plochy nějakým obrubník

• ponechat část zahrady alespoň zdánlivě přírodní

• vytvořit na zahradě relaxační zónu

Rostliny z Provence

Nejdůležitějším bodem vaší zahrádky bude dozajista její bylinková část. Můžete ji udělat malou či velkou. Vyhradit jí roh v zahradě, nebo jen osázet květináče a vystavět z nich pyramidu. Tady se fantazii meze nekladou. Bylinkovou zahrádku pak oceníte celou sezónu, zvláště pak pokud jste vášnivým kuchařem. Čerstvému tymiánu a rozmarýnu se v kuchyni nevyrovná žádná sušená náhražka. Když se budete o bylinky dobře starat můžete je časem i mrazit (zachávají si lepší aroma než sušené) a do jídla přidávat po celý rok.

Ještě zahrádku nemáte? Kdy ji nejlépe založit?

Nejvhodnějším obdobím pro založení takovéto zahrady je podzim či jaro. Na podzim si můžete připravit zem, zasadit stromy a keře, případně zapíchat cibuloviny, které vyraší na jaře. Na jaře postupujeme stejně, jen rostliny už zasazujeme po vegetačním zimním klidu a musíme je zpočátku více zalévat, aby se lépe aklimatizovaly a uchytily.