Poznejte krásy Azurového pobřeží

nice-398051_1920Azurové pobřeží, které je známé také jako Francouzská riviéra, je jednou z nejznámějších a nejkrásnějších oblastí ve Francii a také v celé oblasti Středozemního moře. Z ekonomického hlediska se jedná o třetí nejvýkonnější oblast celé Francie a významná jsou především ohromná města na pobřeží, kam často míří turisté za relaxací a zábavou.

Nice

Jedním z nejvýznamnějších měst je Nice, které má téměř 350 tisíc obyvatel, z hlediska celé Francie se jedná o páté největší město v zemi. Nice je hlavním turistickým a kulturním centrem Azurového pobřeží, každý rok do něj zavítají více než 4 miliony turistů z celého světa. Samotné město bylo založeno ve 4. století před Kristem. Město později obsadili Římané, kteří původní název „Nikaia“ převedli do latiny a později do italštiny na „Nizza“. Milovníci starých památek ve městě naleznou například Apollonův chrám, za návštěvu stojí i staré město, katedrála Saine-Réparate, a Anglická promenáda, která se nachází jižně od hlavního náměstí na nábřeží. Tato promenáda je několik desítek metrů široká a až 5 kilometrů dlouhá.

Marseille

Dalším významným turistickým letoviskem je obrovské přístavní město Marseille, které je hlavním městem Provence a po Paříži je druhým největším městem celé Francie. Samotné město má více než 852 tisíc obyvatel a jedná se o významný obchodní přístav. Mimo jiné se zde nachází i sídlo marseilleského arcibiskupství.

Marseille bylo založeno přibližně kolem roku 600 před naším letopočtem, rozkvétat začalo asi o 100 let později. Stejně jako Nice, i Marseille obsadili Římané, kteří z něj udělali důležitý přístav pro dovoz zboží z orientu. Další rozvoj města přinesly až křížové výpravy, město začalo soupeřit s dalším velmi důležitým přístavem Janovem. V současnosti je hlavním centrem Marseille Starý přístav, který leží v malé zátoce. Naleznete zde i mnoho restaurací, barů a rybáren. Ačkoliv dříve tato zátoka sloužila jako přistav, v současné době je zde jen přístaviště jachet a rybářských lodí. Jednou z dominant města je bazilika Notre-Dame de la Garde, v okolí naleznete i mnoho dalších kostelů a katedrál.

Toulon

Třetím významným městem Azurového pobřeží je Toulon, významný přístav na jihovýchodě země. Určitě by jej měli navštívit všichni milovníci armádní techniky, protože Toulon je největší základnou francouzského námořnictva ve Středomoří.

Celé historické centrum města bylo v průběhu druhé světové války velmi poškozeno bombardováním, centrum města tak v současné době tvoří moderní zástavba spolu se zbytky starých budov, které zůstaly po válce nepoškozené. V centru města naleznete nejrůznější obchody, kavárny a restaurace, navštívit můžete poměrně známou radniční věž a katedrálu. Severně od historického centra naleznete takzvané Horní město, kde můžete navštívit budovu opery nebo Justiční palác.