Na dovolenou v Provence autem

legs-434918_640Každoroční rozhodování, kde strávit léto si můžete ušetřit. Už jste navštívili rakouská jezera, slovenské Tatry, maďarské lázně a chorvatské letoviska? Co třeba zkusit něco trochu méně tradičního a vyrazit na dovolenou do Provence? Jižní Francie vás určitě nadchne.

Cestujte pohodlně na vlastní triko

Cesta do Francie se může zdát dlouhá a ceny letenek nejsou zrovna nejlevnější. Autobusem vám to bude do nejbližšího letoviska (Nice, Cannes) bude z Prahy trvat něco málo přes 12 hodin. Trasa je to líbivá a na necelých 1200 kilometrech uvidíte krásné rakouské Alpy a za nimi vás v oblasti severní Itálie přivítá lehký mořský vánek. Nudit se určitě nebudete.

Autobusovou dopravu zajišťuje množství cestovních kanceláří – společně se zajištěním pobytu především v oblasti u moře. Do Provence se snadno dostanete i letadlem, ale tady jsou náklady podstatně vyšší a v podstatě tolik času zase neuštříte, protože s tím, co budete muset čekat na letištích se nakonec dostanete na stejnou dobu, jako autobusem. Jako ideální a svobodná volba se jeví využití vlastního auta. Na plnou nádrž dojedete na hranice s Francií. Tím, že si do oblasti dovezete vlastní auto budete nezávislí na tamní dopravě (nic proti místním vlakům a autobusům) a zároveň nebudete muset trávit dovolenou na jednou místě.

Nejste-li právě nočním jezdcem, podél dálnice je množství míst, kde můžete za volantem svého vozu přespat, případně si rozložit spacák vedle auta.

Vlastní auto v Provence = kam s ním

Obavy z parkování mít nemusíte. Každé ubytování – apartmán, hotel či ubytování v soukromí v oblasti Provence, má vlastní parkoviště, kde můžete své vozidlo bez problému odstavit na celý týden. Dopravní předpisy ve Francii jsou shodné s těmi našimi, jen tolerance alkoholu je tam vyšší (sklenička vína požitá před řízením bývá zpravidla odpuštěna).

Ani v případě dovolené na moři není s odstavením auta problém. Města nabízejí široké sítě parkovišť a ani zaparkování v ulici na delší dobu – samozřejmě mimo vyhrazené zóny, zde není persekuováno. Případně můžete za poplatek ponechat auto v parkovišti u přístavu a v klidu se nalodit.

Tamní dopravní síť je dobře rozvinutá a v podstatě není problém se na jakékoliv větší místo dostat. S vlastním vozem se nebudete ale muset přizpůsobovat jízdním řádům a klidně na pěkném místě zůstat až do podvečerních hodin, kdy okolí rozezní stovky cikád.