Magická místa v Provence

V Provence najdete tolik nádherných a kouzelných míst, že ani nebudete vědět kam dřív. V tomto článku si představíme aspoň některé z nich a dáme vám pár tipů na výlet. Můžete navštívit slavná slunečnicová pole, kláštery, římské památky a nebo třeba přírodní unikáty. Existuje několik míst, která byste v žádném případě neměli minout, pokud už do dalekého Provence plánujete cestu.

Aries

Aries je francouzským městem antiky, umělců a romantických uliček. Pokud máte v Provence navštívit nějaké historické místo, pak město Aries určitě nemůžete vynechat. Toto město bylo založeno v 6. století před naším letopočtem a je plné antických památek. Nad nimi ovšem jednoznačně vyčnívá monumentální zápasnická aréna ne nepodobná koloseu v Římě, která v době své největší slávy dokázala pojmout až 20 tisíc lidí. V této aréně se konají býčí zápasy (býci se ve Francii ovšem nezabíjejí jako ve Španělsku, pravidla boje jsou trochu odlišná). Zájemci o architekturu zde dále najdou antické divadlo, římskou nekropoli nebo třeba původní lázně.

Za návštěvu určitě stojí i Muzeum křesťanského a pohanského umění, národopisné muzeum a muzeum výtvarného umění. Za zmínku stojí že v Aries nějakou dobu žili Vincent van Gogh (jeho dům už bohužel nestojí) a také Pablo Picasso.

Pont du Gard

Jeden z nejslavnějších klenotů antického stavitelství. Jedná se o krásně zachovaný akvadukt, který je 49 metrů vysoký a až 274 metrů dlouhý. Podle výpočtů bylo na jeho výstavbu zapotřebí více než 50 tisíc tun kamení a dalšího stavebního materiálu. K tomuto akvaduktu míří každoročně miliony turistů a je po Eiffelově věži a zámku ve Versailles třetí nejnavštěvovanější památkou celé Francie. Akvadukt je samozřejmě významnou historickou památkou, díky čemuž je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěvníci sem míří i z dalšího dobrého důvodu. Návštěva je zdarma a po mostě se můžete libovolně procházet.

Odvážlivci se mohou dokonce i vykoupat v říčce pod akvaduktem a byť je přísný zákaz plavat přímo pod něj, mnoho turistů tento zákaz porušuje. Určitě se vyplatí u akvaduktu vydržet až do večerních hodin, protože celý most je krásně nasvícený a vy si můžete užít příjemné posezení v jedné z přilehlých hospůdek.

Aigues Mortes

Asi nejkurióznější místo v Provence najdete západně od národního parku Camargue. Jde o opevněný přístav, který založil král Ludvík ve 13. století s tím, že odtud vyjížděly lodě na křížové výpravy do Svaté země. Katastrofa se ovšem stala o nějakých 200 let později, kdy moře značně ustoupilo a v současnosti je jeho hladina od „přístavu“ vzdálena na více než 10 kilometrů.

Na toto místo hojně míří umělci, kteří se účastní prestižních středověkých her. Tyto hry pak pravidelně sledují desítky tisíc turistů ročně.

Avignon

Slavné papežské město je jedním z největších klenotů, které můžete v oblasti Provence navštívit. Samotné město bylo založeno už v 5. století před naším letopočtem, nicméně jeho největší sláva nastala až ve středověku, kdy se stalo na několik staletí sídlem papežů. Město bylo v majetku Vatikánu až do Velké francouzské revoluce, po které bylo navráceno Francii.

Najdete zde spoustu památek, mezi kterými vyčnívá Papežský palác, obrazové galerie, muzea a další místa, která stojí za návštěvu. Turisté míří i na slavný Avignonský most, který se ovšem až do dnešní doby nedochoval a kvůli jedné z četných záplav, které tamní oblast trápí končí v polovině řeky.