Ložnice v provensálském stylu

P1406045_cs_img_6879
Provence ložnice

Kouzlo jižní Francie si lze přenést i do interiéru a to nejen do obývacího pokoje, ale i do jiných námi oblíbených místností. Nic nezkazíte, pokud si i ložnici zařídíte v provensálském stylu. Ladit vám tak bude celý byt a probouzet se budete s radostí a odpočatí.

Jak vybrat provensálský nábytek do ložnice

Provensálský styl je hodně podobný venkovskému stylu, který známe u nás. Rozdíly přináší jen využité materiály a zpracování. Masivní dřevo, trochu patiny, kovové prvky a spoustu, ale opravdu spoustu maličkostí. Začít můžeme dominantou ložnice a sice postelí. Provensálská postel může být mosazná kovová s pružinami, nebo klasicky dřevěná a tady vyberte masiv. Dřevo ponechte přírodní, maximálně jej jen nalakujte bezbarvým lakem. V okamžiku, kdy zařizujete ložnici v nějaké barvě, můžete postel i natřít v požadovaném odstínu. Ctitelé provence pak mají stěny ložnice fialové v barvě levandule a postel sněhově bílou. K posteli vybírejte dobře se hodící nábytek. Šatní skříň s frézovanými ozdobnými prvky na dveřích a mosaznými uchýty může být vhodným úkrytem pro vaše ošacení a zároveň doladí vaši kovovou postel. Umělecky zpracovaní čelo postele vynikne pokud jej nezakryjete polštáři. Kov se může v prostoru opakovat – jak na klikách, tak na úchytech, případně jako dekorace na komodě či nočním stolku.

roe

Měkkost provensálského ložního prádla

Když máte už interiér zařízený, povlečete si postel. Nejen obyčejné povlečení, ale i krásné kousky ve stylu provence dneska seženete. Květinový vzorek s drobnámi kvítky a lístečky nebo barevné povlečení s potiskem, je určitě něco, co čem byste měli sáhnout, pokud chcete dát vaší ložnici provensálský nádech. Samozřejmostí by pak měl být přehoz na postel. Ten postel chrání před prachem a roztoči, zároveň má dekorační charakter. Díky přehozu nebude vidět vaše rozestlaná postel. Přehoz může být patchworkový a spojovat v sobě několik provensálských témat – fialovou barvu, květiny, levanduli a bílou. Drobnými kvítky nic nezkazíte. Na posteli ve francouzském stylu by neměly chybět drobné polštářky, které naskládáte k čelu postele. Popuste uzdu své fanztazii a zkuste i jiné než klasické čtvercové polštáře. Kulaté válečky samy o sobě budí dojem francouzského dvora. Ve správném dekoru mohou být hezkým a užitným doplňkem interiéru Vaší ložnice.

1404203876cs__3_img_6888 P1406017_cs_img_5069

Na část stěn můžete využít tapetu s květinovým vzorem či drobnými geometrickými tvary ve světlých barvách. Případně takto můžete dekorovat stěnu za postelí a upoutat tak na ni v prostoru pozornost.

Zdroj: Lozniobchod.cz