Lidé, životní styl a sporty v Provence

Celá oblast Provence si najde mnoho příznivců po celém světě. Jaké to ale je tam ve skutečnosti žít, jak se chovají místní a co musíte zažít, pokud se tam rozhodnete třeba jen strávit dovolenou? Na některé z těch to otázek byste mohli najít odpovědi právě v tomto článku.

Jazyk

Stejně jako v celé Francii, i v oblasti Provence se domluvíte především francouzsky. Francouzi obecně neradi mluví anglicky (i když se moderní generace anglicky učí už od útlého věku a tento jazyk umí velmi dobře), protože mají něco, co označují jako národní hrdost k vlastnímu jazyku. Pokud tedy na vašich cestách potkáte místní a ti se s vámi budou bez problémů bavit anglicky, určitě to nepovažujte za samozřejmost.

Náboženské vyznání

Další věcí, kterou musíte pochopit, je poměrně silná vázanost tamních obyvatel na duchovní život a víru obecně. Obyvatelé Provence jsou z velké části katolického vyznání (až z 80 %), druhou významnou skupinou jsou muslimové, jejichž komunita se ve Francii stále zvětšuje. Třetí významnou náboženskou skupinu v Provence tvoří židé, kterých je díky synagogám v Marseille, Avignonu a Cavaillonu také velké množství. Především tamní židé si velmi potrpí na tradice a zvyky, nicméně to vám nebrání v návštěvě jedné z výše vyjmenovaných synagog. Pokud shrneme náboženskou situaci, Francouzi jsou na víru mnohem více fixovaní než třeba Češi a rodiny velmi často vedou k víře už malé děti.

Sporty

V Provence je velmi populární také sport. Určitě nejpopulárnější je ve Francii fotbal a to především díky velkým klubům jako jsou PSG nebo Olympique Marseille. Právě Marseille, které se nachází právě v oblasti Provence je u fotbalových fanoušků velmi oblíbené i díky tomu, že se pravidelně umisťuje v horní polovině tabulky tamní ligy. Z Marseille pochází i jeden z nejslavnějších fotbalistů historie, kterým není nikdo jiný než Zinedine Zidane.

Určitě musíme uvést i petanque, který je místní národní zábavou. Má zde i vlastní muzeum a v tomto sportu se dokonce pořádá i mistrovství světa. Pravidla jsou velmi jednoduchá a vyzkoušet si jej může téměř každý. Tato hra byla vynalezena již v roce 1920 a spočívá v tom, že nejprve házíte jednou menší koulí (bývá velmi často dřevěná a lidově se jí říká „prase“). Ostatní pak hází koulemi, které jsou mnohem těžší (obvykle vyrobené z kovu) a snaží se dohodit co nejblíže „praseti“. Většinou se hraje na týmy s tím, že po každém vyhodnocení získá tým jeden bod. Hraje se do 13 bodů. Jen dodáme, že podle pravidel se smí házet jen spodem a nikoliv horem.