Francouzské os­trovy v Provence

embiez
Pohled z ostrova Embiez

Ile des Embiez

Malý, ale moderní ostrůvek, který pohodlně obejdete pěšky. V jeho vnitrozemí najdete vinice a volně pasoucí se kozy. Ostrov má na rozlohu pouhých 95 hektarů. Pro radost si jej v roce 1958 koupil Paul Ricard. Ricard byl velkým milovníkem přírody a Provence obecně. Na ostrově nechal postavit mořské vzdělávací akvárium, býčí arénu a uprostřed vyprahlého kusu země zasadil vinnou révu, která dává každoročně vynikající růžové víno nejen do místních restaurací. Ricard je na ostrově i pochován a v okolí jeho hrobu se právě pasou dvě divoké kozy – bílá a černá. Hrob je zároveň nejvyšším místem ostrova.

Veškeré zázemí ostrova najdete v přístavu. Pokud se rozhodnete vydat kolem ostrova, čeká vás trasa dlouhá 6 km, kterou lze pohodlně projít pěšky, případně si můžete zapůjčit kolo či využít svezení místním elektrickým vláčkem. Cesta je zároveň i naučnou stezkou, která vás bude informovat o zdejších rostlinách a zvířatech. Hned vedle vinic, kde se pěstuje réva pro vynikající růžové víno, je malá býčí aréna, kde se dneska příležitostně hrají hry. K odpočinku a plavání zvou místní pláže. Nabízejí požitek nejen pro plavce, ale i pro potápěče, protože zdejší skály kolem nich skrývají nádherné pohledy do podmořského světa. Jestli vám nestačí potápění u břehu, můžete si zde zapůjčit i člunči katamarán a potápět se i v nedalekém okolí ostrova.

Jak na ostrov?

V letních měsících jezdí kyvadlová doprava z přístavu Sanary, každou hodinu, nebo z přístavz Le Brusc v Six-Fours-les-Plages, kde jezdí lodě až téměř do půlnoci. Lodě přepravují mimo osob i kola, za větší obnos peněz i automobil. Což, je ale vzhledem k rozloze ostrova zbytečné. Plavba trvá 12minut.

embiez4 embiez3

Port-Cros

Není jen ostrovem, ale zároveň je přírodní rezervací. V zálivu je zde malý přístav, kde je voda, tak průzračná, že vidíte na dno a obrovské ryby, které se tu prohánějí vám vezmou dech. R.Gertis: Port CrosJe jedním z ostrovů, které se označují jako Iles d´Heýres – Zlaté ostrovy. Mimo Port Cros, k nim patří i Ill de Lévant a Porquellos. Port-Cors je nejmenším z nich. Jeho břehy jsou prudké a z vyhlídky u hradu uvidíte ostrov v celé své kráse. Stromovím divokých pinií dojde za zvuků cikád na malebnou pláž, kde za příznivého počasí není problém vidět delfíny. Občas ale krásné koupání kazí množství růžových medúz, které si teplou vodu u břehu velmi oblíbily. Zdejší vegetace čítá více než 602 druhů rostlin a 114 druhů ptáků. Pro milovníky potápění nabízí velké vyžití zdejší podmořský život. Neskonale čistá voda umožňuje spatřit mezi mořskou trávou – murény, koníky či sasanky.