Bydlení ve stylu provence

views-928156_1920Přemýšlíte o rekonstrukci domu či bytu a zároveň milujete francouzskou atmosféru a kulturu? Chcete mít kousek Francie každý den u sebe doma? Pak popřemýšlejte o rekonstrukci v takzvaném provensálském stylu, který by mohl do vaší domácnosti přesně zapadnout a vy byste mohli mít z nového bydlení opravdovou radost.

O Provensálsku

Provensálský styl vychází ze slova Provence, což lze česky přeložit jako Provensálsko. Tato oblast se nachází v jihovýchodní Francii, který je známá především pro své vyhlášené vinice a také levandulová pole. Tato oblast sehrála důležitou roli i z historického a kulturního hlediska, stala se první mimoitalskou provincií Římanů (přibližně 2. století před Kristem) a také zde vznikl nový typ lyriky, kterou psali a také interpretovali umělci, kteří se nazývali trubadúry. Hlavním motivem těchto písní je platonická láska k vytoužené ženě, do které je muž zamilovaný. Ta však bohužel bývá ve většině případů vdaná. Tento typ lyriky se rozšířil i do dalších zemí Evropy, velmi populární byl například v Německu.

Provensálský styl se v poslední době začíná těšit velké oblibě i v Česku. Oblíbili si ho především lidé, kteří milují jednoduchý romantický venkovský styl. Zařídit interiér v tomto stylu není v dnešní době příliš složité, na poptávku zákazníků po provensálském stylu zareagovaly internetové obchody velmi pružně, a tak si můžete vybrat z opravdu bohaté nabídky nejen nábytku, ale i dalších doplňků do interiéru.

Barvy

Francouzský styl je znát již při výběru barev. Milovníci Francie volí nábytek a doplňky spíše jemnějších odstínů, mezi charakteristické barvy patří bílá, světle žlutá v kombinaci se světle růžovou, zelená (především světlejší olivové odstíny) a také levandulová. Rozhodně ale neuškodí zaexperimentovat i s odstíny modré nebo tmavší zelené. Tyto barvy by však v interiéru neměly dominovat, je lepší je použít spíše jako oživení a zvýraznění prvků, které by jinak mohly snadno zaniknout.

Charakteristické prvky interiéru

Pokud jde o materiály v interiéru, zde platí několik jednoduchých pravidel, které provensálský styl charakterizují. Velmi často se používají kamenné prvky, najít můžete dokonce i celé kamenné zdi. Ve Francii můžete najít celé kamenné domy, v Česku se dříve kamenné domy stavěly také (především kvůli tomu, že stavební materiál byl drahý a kamen vyšel násobně levněji), nicméně v dnešní době je jednodušší kamenem stěny pouze obložit.

Dalším charakteristickým prvkem v interiéru je dřevo, které se používá na podlahy, stropy a především trámy, které jsou mezi vyznavači provensálského bydlení velmi oblíbené. Z hlediska textilu neuděláte chybu volbou ubrusů nebo dek, které jsou zdobeny vyšívanými vzory. Na oknech by neměly chybět krátké záclonky.

Typickým prvkem jižní Francie jsou pak okenice. Místní obyvatelé je používali především kvůli tomu, aby zabránili vstupu slunečního záření do svých domovů a udrželi v nich příjemnou teplotu. V současné době jsou však okenice spíše designovým prvkem, který pomáhá stylově dotvářet atmosféru let minulých.

Nábytek a doplňky

Nábytek ve stylu provence je nejčastěji vyrobený z masivního dřeva, nejčastěji dubového. Toto dřevo je ponechané ve své přírodní formě, jen bývá natřené výše zmíněnými odstíny, nebo jen bezbarvým lakem, který nábytek dokáže ochránit před vnějšími vlivy. Můžete se setkat i s kombinací dřeva a kovu, velmi vkusné jsou kusy kovového nábytku, které mohou na první pohled vypadat doslova jako od venkovského kováře.

Do obývacího pokoje se nejvíce hodí polstrovaná křesla, která můžete doplnit polštářky, do ložnice zase dominantní postel s výrazným čelem, které může být buď ze dřeva nebo vyplněna textilií. Poohlédnout se můžete i po posteli s nebesy, nicméně ty ve Francii nebývají až tak běžné. Atmosféru však určitě dotvoří staře vypadající skříň, která bude kromě toho sloužit i jako úložný prostor. Provensálskou koupelnu charakterizuje stojící vana (tedy nikoliv zasazená, jakou běžně vídáme v Česku) a decentní kachličkové obložení ve výše zmíněných barvách. Obložení koupelny však můžete zvolit i čistě dřevěné, zde záleží jen na vás a vašich preferencích. Jako doplňky použijte proutěné ošatky, koše na prádlo a tak dále.

V kuchyni a jídelně zvolte podlahu z dlažby nebo kamene, pokud vám tyto materiály přijdou příliš studené, zvolte klasickou dřevěnou podlahu. Rozhodně využijte kouzlo starého nádobí, měděných kastrolů, hrnců nebo třeba pánviček. Jídelní souprava by měla být v bílé barvě, nemusíte se však bát ani pastelových barev. Jídelní stůl by měl stát uprostřed místnosti jako jasná dominanta, u které se k jídlu schází celá rodina. Ke stolu vyberte vhodné židle, do provensálského stylu se hodí židle s textilními sedáky, které ve Francii používají kvůli pohodlí. Francouzi jsou, jak známo, vyhlášení labužníci, kteří dokáží u jídla nebo vína sedět celé hodiny.

Z hlediska doplňků určitě nevynechte nejrůznější vonné pytlíky, které bývají nejčastěji naplněné levandulí. Ta je známá pro své zklidňující účinky, pomáhá i proti bolestem hlavy, nespavosti, stresu dalším podobným problémům. Navíc dokáže vašemu příbytku dodat trochu odéru pravé Francie.