Dekorace vintage a provence styl

lavender-570570_640

Při zařizování interiéru se nemusíme omezovat při výběru nábytku, ale o to větší důraz bychom měli dát na doplňky – dekorace. V případě, že vytváříme interiér provensálském stylu, určitě bychom jej měli i vhodně doplnit různými vtipnými doplňky jako jsou nástěnné či okenní dekorace.

Vintage versus provence styl

Říkáte si, jaký je v tom rozdíl? Dalo by se říci, že oboje je staré, ale rozdíl tu přeci jen najdeme. Výraz vintage byl modifikován sběrateli starých věcí a znamená vše, co je staré – ekvivalent tomuto slovu dneska najdeme ve smyslu historický či výběrový. Oproti tomu výraz provence – je již dost specifický. Provence styl je název pro věci charakteristické pro jižní Francii, kdy si farmáři chtěli zútulnit své domovy místními komoditami (dalo by se přirovnat k venkovskému stylu na našem území).

Jak vypadá vintage

Vintage čerpá svou inspiraci z dávno zaniklých módních stylů. Nicméně v oblasti módy se vrací a využívá i staré oblečení, které se nebojí jeho zastánci nosit v obměnách či s vhodnými doplňky, i dnes. Vintage doplňky jsou povětšinou ručně zpracované podle starých postupů za užití tradičních materiálů a obracejí se v historii k 50.-60.létům. Oproti oblíbenému retru, vintage uctívá vše původní.

Jak vypadá provence styl

Styl Provence je typ venkovského stylu, který má původ už v 18.století, dalo by se říci, že je tedy starší než současná vintage styl (ten sahá nejčastěji do období 50.-60.let)

Drobné maličkosti perlou vašeho bytu

Aneb nezbytné maličkosti šperkem bytu. Tím, že si do svého interiéru přinesete něco ve stylu provence nebo vintage můžete vaše bydlení poposunout úplně jinam. Přestože zrovna vy máte moderní interiér do kterého se zdánlivě něco starožitného nehodí, nezoufejte. I neřešitelný problém může být vyřešen. Zkuste si jen na závěsy u oken na jejich ozdobné stuhy zavěsit detail – přívěšek nebo snítku levandule. Nemáte-li závěsy, můžete dekorovat jen povrchy již hotového zařízení. Stoly, stolečky a komody či příborníky lze vybavit zdobenými dečkami, vázičkami nebo postavičkami. Snadno také přibijete přívěšek, hodiny ve venkovském francouzském stylu, nebo starou podkovu nade dveře. Umístění nad dveřmi má na našem území tradici, kdy nad dveřmi visel krucifix.

2 Komentářů

  1. Zuzana 7.9.2015
    • Terka ze Saint Tropez 6.10.2015